Festival ‘Slovo Gorčina’ slavi Maka Dizdara i promovira bogato naslijeđe Stoca
15.07.2026 u 13:14
- Novosti
- 0
Festival kulture “Slovo Gorčina”, koji će biti održan od 24. do 26. jula u Stocu, bogatim i raznovrsnim programom, predstavljen je danas u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja “Slovo Gorčina“ Gorčin Dizdar istaknuo je da je riječ o jednom od najstarijih festivala u Bosni i Hercegovini koji se od 1971. godine održava u čast bosanskohercegovačkog pjesnika Maka Dizdara.
Manifestacija će, kako je kazao, i ove godine u Stocu okupiti eminentne bosanskohercegovačke i regionalne književnike, naučnike i umjetnike različitih disciplina.
Među ovogodišnjim gostima su i hrvatski kantautor i pjesnik Zlatan Stipišić Gibonni, crnogorski muzičar Rambo Amadeus, bosanskohercegovačke umjetnice Arleta Ćehić i Hanna Dujmović, te neki od najznačajnijih savremenih regionalnih književnika poput Svetislava Basare, Ante Tomića, Martine Mlinarević…
Dizdar ocjenjuje da se iz godine u godinu ‘Slovo Gorčina' etablira kao jedan od vodećih poetskih festivala u regionu, ali i jedan od najautentičnijih kulturnih događaja u Bosni i Hercegovini uopće.
Govoreći o važnosti tog festivala, član Upravnog odbora Udruženja “Slovo Gorčina” Stolac Aldin Krgo naglašava da kao građanin Stoca, jasno vidi utjecaj Festivala na svakodnevni život građana i na lokalnu ekonomiju.
- Ovih dana grad bilježi punu popunjenost smještajnih kapaciteta, ugostiteljski objekti rade punim kapacitetom, a lokalni proizvođači i trgovci dobijaju priliku da predstave svoje proizvode široj publici. Festival na taj način direktno doprinosi razvoju turizma i kvalitetu života lokalnog stanovništva - navodi Krgo.
On također ističe da je važno i to što je Stolac ovih dana prisutan u medijima, kako lokalnim, tako i regionalnim, u izrazito pozitivnom kontekstu - kao grad kulture, tradicije i gostoprimstva.
Krgo naglašava da je “Slovo Gorčina” kroz decenije okupljalo pisce, pjesnike i intelektualce i na taj način Stolac trajno pozicioniralo na kulturnoj mapi regiona.
- To je naslijeđe koje ne smijemo shvatiti zdravo za gotovo, i upravo zato, svaku ediciju Festivala vodimo s punom sviješću o odgovornosti koju nosimo prema generacijama koje su ga gradile prije nas. Ova, 55. edicija festivala potvrđuje da je 'Slovo Gorčina' izraslo u prepoznatljiv brend Stoca i Hercegovine, i mi u Upravnom odboru nastavljamo raditi na tome da ta tradicija ostane snažna i dugoročno održiva - istakao je.
Centralni događaj Festivala je dodjela nagrade “Mak Dizdar” mladim pjesnikinjama i pjesnicima za neobjavljenu zbirku poezije, kojom “Slovo Gorčina” kontinuirano pruža podršku novim pjesničkim glasovima.
- 'Slovo Gorčina’ ne pravi prostor samo za već potvrđena imena, nego pažljivo prati ono što tek dolazi. Ovogodišnji rukopisi bili su različiti po poetikama, jeziku, iskustvu i zrelosti, i upravo je ta raznolikost učinila proces zanimljivim, ali ne uvijek jednostavnim – a to je, mislim, dobro. Kad odluka nije laka, znači da poezija još uvijek ima više živih puteva, glasova i načina da govori o svijetu - kazala je dugogodišnja saradnica Festivala i članica žirija za nagradu "Mak Dizdar" Kristina Ljevak Bajramović.
Naglasila je da je žiri imao priliku pročitati oko 140 radova pristiglih na konkurs iz čitave regije.
Ljevak Bajramović, koja je i učesnica ovogodišnjeg izdanja Festivala na kojem će održati dvodnevnu radionicu kreativnog pisanja “Uhvati priču za rep”, ukazala je na značaj sjećanja i čuvanja zaostavštine Maka Dizdara.
Festival kulture “Slovo Gorčina” održava se zahvaljujući podršci Ministarstva civilnih poslova BiH, Kabineta člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda Željka Komšića, Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Federalnog ministarstva kulture i sporta, Federalnog ministarstva raseljenih lica i izbjeglica, Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, Ministarstva obrazovanja, kulture, nauke i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona, Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona, te Fondacije La Terra Nostra.
Partneri Festivala su Fondacija “Mak Dizdar”, Buybook, Austrijski kulturni forum Sarajevo i Francuski institut Sarajevo.
Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.