logo

[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/ajduci2.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/dsc05137.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/dsc-0204-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2025\/04\/99-3.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0745-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/cvrsnica.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/100-5276.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2025\/04\/88-6.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4822-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4828-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/06\/emotions-3459666-960-720.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-8506-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-9021-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/nac-p-dur.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-5257.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/03\/vrhovi.jpg"}]
[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2024\/11\/l-6fce1076d7f69dca97cfea18b75c04b1.jpg","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2024\/11\/l-6fce1076d7f69dca97cfea18b75c04b1.jpg","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2024\/11\/source\/l-6fce1076d7f69dca97cfea18b75c04b1.jpg","caption":"","dimensions":{"width":1024,"height":683}}]

Umjetnice iz Bosne i Hercegovine i Srbije realiziraju projekt 'Dijahronijski kontrapunkt'

12.11.2024 u 13:29

  • Novosti
  • 0

Umjetnice iz Bosne i Hercegovine i Srbije projektom "Dijahronijski kontrapunkt" koji će biti realiziran od novembra do juna naglasit će važnost njihove vidljivosti i promocije kroz jedinstvenu sintezu muzike i književnosti, gdje se obje umjetničke sfere međusobno nadopunjuju i inspirišu.

Projekt realizira Udruženje za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije "SA Sinfonietta" iz Sarajeva i "Udruženje Hila" iz Zrenjanina, a predstavnici tih udruženja Belma Alić i Vladimir Arsenić predstavili su na konferenciji za medije inspirativan program projekta.

- Vrlo nam je važno jer kroz ovaj projekt mi kreiramo platformu za žene umjetnice, žene muzičare. Fokus je na vidljivosti žena u našoj regiji, jačanju saradnje između udruženja BiH i Srbije, umjetnika, muzičara i književnika BiH i Srbije – kazala je Alić.

Ansambl "SA Sinfonietta" čine violinistkinje Alma Dizdar i Tamara Arsovski, violončelistkinja Belma Alić, klaviristkinje Zerina Šabotić i Vladana Perović, akordeonistica Belma Šarančić, dok iz Srbije stižu spisateljice Ana Vučković, Danka Ivanović, Jelena Anđelovski, Ljiljana D. Ćuk, Jasna Kinđić.

- Spisateljice će prisustvovati koncertima i nakon toga na osnovu muzičkih komada koje su čule pisati tekst, neku vrstu reakcije i tumačenja muzike. Ti tekstovi će biti objavljivani na portalu našeg partnera strane.ba – pojasnio je Arsenić.

Potom će, uzvratno, članice ansambla "SA Sinfonietta", učestvovati u književnoj večeri tako što će improvizirati na osnovu onoga što čuju. 

- Dakle, imat ćemo na neki način istovremeno tumačenje teksta muzikom i tumačenje muzike tekstom. Tako da to je jedna od ideja kako se ove dvije umjetnosti mogu prožeti i kako jedna drugu mogu da populariziraju – zaključio je Arsenić.

Projekt će biti realiziran od novembra 2024. godine do juna 2025. godine, a partner projekta je Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu. Profesor te institucije Ališer Sijarić najavio je pet koncerata i pet književnih večeri.

Prvi koncert će biti održan 16. decembra u sali "Cvjetko Rihtman" na Muzičkoj akademiji, a prva promocija knjige će biti održana 19. decembra u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

Projekt je podržao British Council u okviru projekta "Kultura i kreativnost za zapadni Balkan" (CC4WBs).

PROJEKT DIJAHRONIJSKI KONTRAPUNKT BIH-SRBIJA

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!

Možda vas zanima i ...

loading ...