U junu u Federaciji BiH 150 hiljada turista, 6,6 posto manje nego u istom mjesecu lani
30.07.2025 u 15:13
- Novosti
- 0
Ukupan broj dolazaka turista u junu 2025. godine u Federaciji Bih iznosio je 149.357 što je za 6,6 posto manje u odnosu na juni 2024. godine, a u odnosu na maj 2025. godine veći je za 0,1 posto. Učešće domaćih turista u ukupno ostvarenom broju dolazaka bilo je 20,8 posto, a stranih turista 79,2 posto.
Ukupan broj noćenja turista u junu 2025. godine u FBiH iznosio je 291.330 što je za 7,9 posto manje u odnosu na juni 2024. godine, a u odnosu na maj 2025. godine veći je za 3,7 posto. Učešće domaćih turista u ukupno ostvarenom broju noćenja iznosilo je 20,5 posto, a stranih turista 79,5 posto.
Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja je ostvaren u okviru vrste Hoteli i sličan smještaj sa učešćem od 95 posto, podaci su Federalnog zavoda za statistiku.
U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz: Turske (12,6 posto), Saudijske Arabije (11,1 posto), Hrvatske (6,7 posto), Njemačke (5,3 posto) i Poljske (5,2 posto) što je ukupno 40,9 posto. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 59,1 posto noćenja.
Broj raspoloživih kreveta u junu 2025. godine u FBiH iznosio je 33.979 što je za 5,4 posto više u odnosu na juni 2024. godine. Neto stopa iskorištenosti kreveta za vrstu Hoteli i sličan smještaj na području Federacije BiH u junu iznosila je 32,7 posto.
Podijelite ovaj sadržaj!
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.