Prvi potvrđeni naslovi u takmičarskim selekcijama 17. Telemach Omladinskog Film Festivala
21.05.2025 u 14:12
- Novosti
- 0
Do 17. izdanja Telemach Omladinskog Film Festivala (OFF) Sarajevo ostalo je manje od dva mjeseca. Nakon rekordnog broja prijavljenih filmova, programski odjela Festivala postepeno donosi odluke o ovogodišnjim naslovima koji će biti dio zvaničnih selekcija.
Tradicionalno, kao i svake godine Telemach OFF donosi prve potvrđene naslove, a riječ je o četiri filma, od čega tri iz selekcije OFF Generation Features: „Zečji nasip“ (Hrvatska), „Sebastian (Velika Britanija, Finska, Belgija), „Familija“ (Italija) te iz selekcije CineBloom Critique Award film „Tack“ (Grčka).
Film „Zečji nasip“ je hrvatski film koji je imao premijeru na ovogodišnjem Berlinaleu, u sklopu Berlinale Generation programa. Režiju potpisuje Čejen Ćernić Čanak. Filim donosi priču iz malog hrvatskog sela, gdje mladi sportaš Marko živi s roditeljima i mlađim bratom Fićom. Iako je talentiran za sport, priprema se slijediti očev plan da postane automehaničar. Njegov život se uzdrma kada se u selo vraća Slaven, njegova zabranjena ljubav iz djetinjstva, povodom očeva pogreba. Dok selo strahuje od nadolazeće poplave, Marko se suočava s vlastitim emocijama i društvenim pritiscima, pokušavajući održati ravnotežu između obiteljskih očekivanja i svojih osjećaja prema Slaven. Film istražuje teme ljubavi, identiteta i društvene prihvaćenosti u kontekstu izazova mladosti.
Drugi film u ovoj sekciji „Sebastian“ je svoju premijeru imao na Sundance film Festivalu 2024.godine. Režirao ga je Mikko Mäkelä. "Sebastian" prati Maxa (Ruaridh Mollica), ambicioznog mladog pisca u Londonu koji započinje dvostruki život kao seks-radnik pod pseudonimom Sebastian kako bi prikupio materijal za svoj prvi roman. Dok balansira između svoje literarne karijere i opasnog istraživanja, Max se suočava s osobnim i profesionalnim izazovima, uključujući opasnosti od seksualnog nasilja i pritiske izdavačke industrije. Film istražuje granice između stvarnosti i fikcije, umjetničke ambicije i osobne sigurnosti.
Film „Familia“ redatelja Francesca Costabilea je svoju premijeru imao u Veneciji 2024.godine, a glavni glumac filma Francesco Ghegi, je osvojio nagradu za najbolju mušku ulogu. Film Familia prati priču Luigia Celestea, dvadesetogodišnjeg mladića koji živi sa svojom majkom Licijom i bratom Alessandrom u Rimu početkom 1980-ih. Nakon gotovo deset godina, njihov nasilni otac Franco vraća se u njihove živote, izazivajući strah i napetost u obitelji.
Grčki film „Tack“ redateljice Vania Turner, prvi je film potvrđen za sekciju CineBloom Critique Award. Film donosi priču o olimpijskoj sportašici koja je pokrenula #MeToo pokret u Grčkoj inspiriše mlađu sportistkinju da i sama progovori. U historijskom suđenju, Sofia stoji uz Amaliu, koja traži pravdu zbog sistematskog zlostavljanja koje je trpjela od strane svog trenera dok je bila dijete.
Selekcija OFF Generation Features će u junu predstaviti još dva naslova, dok CineBloom donosi još 4. Pored toga, Festival će predstaviti dodatno dvije takmičarske selekcije kratkog filma te netakmičarske selekcije u sklopu OFF Screen i OFF Retrospektiva, saopćili su organizatori.
Podijelite ovaj sadržaj!
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.