logo

[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/ajduci2.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/dsc05137.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/dsc-0204-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2025\/04\/99-3.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0745-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/cvrsnica.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/100-5276.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2025\/04\/88-6.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4822-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4828-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/06\/emotions-3459666-960-720.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-8506-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-9021-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/nac-p-dur.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-5257.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/03\/vrhovi.jpg"}]
[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2025\/10\/l-7381d29ff7effa5b5e19c4ff137d6e47.jpeg","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2025\/10\/l-7381d29ff7effa5b5e19c4ff137d6e47.jpeg","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2025\/10\/source\/l-7381d29ff7effa5b5e19c4ff137d6e47.jpeg","caption":"","dimensions":{"width":1024,"height":843}}]

Potpisan Memorandum o saradnji Memorijalnog centra Sarajevo i Zemaljskog muzeja BiH

10.10.2025 u 12:58

  • Novosti
  • 0

Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić i vršilac dužnosti direktora Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine Ana Marić potpisali su danas u Memorijalnom centru Memorandum o saradnji ovih dviju uglednih institucija, čime su uspostavljeni formalni temelji za zajedničko djelovanje u oblastima kulture sjećanja, edukacije, istraživanja i očuvanja kulturno-historijskog naslijeđa.

Dokument je osnov za razvoj dugoročne, institucionalno utemeljene saradnje, a Zemaljski muzej BiH je u naučnom smislu matična institucija i njen značaj je nemjerljiv, riječi su direktora Kulanića. saopćeno je iz Memorijalnog centra Sarajevo.

- Izuzetno sam zadovoljan što smo potpisali memorandum koji će unaprijediti rad Memorijalnog centra Sarajevo i zahvalan Zemaljskom muzeju, dr. Ani Marić, ali i direktoru dr. Mirsadu Sijariću, sa kojim smo inicijalno i dogovorili ovo partnerstvo. Memorandum je temelj za razvoj naše muzejske djelatnosti na čijem unapređenju planiramo raditi u narednom periodu, potpomognuti ekspertizom tima ove značajne kulturne institucije naše države. Važno je da se uvezujemo, sarađujemo i na taj način jačamo - naglasio je Kulanić.

Prema njegovim riječima, s direktorom Sijarićem je razgovarano o uspostavi vrhunskog muzeološkog standarda na Spomeničkom kompleksu Tunel D-B imajući u vidu da predstoji rekonstrukcija dodatnih 25 metara tunela i muzejske postavke, ali i buduću saradnju u projektima Muzeja stradanja građana BiH (Muzeja logora) u Vogošći te Muzeja Armije RBiH.

Memorandum predviđa saradnju u više programskih oblasti - promociji kulture sjećanja, organizaciji edukacija i radionica, razmjeni stručnog kadra i resursa te zajedničkoj realizaciji istraživačkih, dokumentacionih projekata i izložbi.

Također je jasno utvrđeno da sve buduće specifične obaveze potpisnika podliježu zasebnim ugovorima, što osigurava institucionalnu transparentnost i profesionalnu odgovornost.

Potpisivanju Memoranduma prisustvovali su i sekretar Zemaljskog muzeja BiH Hasan Ganibegović te pomoćnik direktora Memorijalnog centra Sarajevo za muzejske zbirke i edukaciju, Mirsad Delalić te je dogovoren i sastanak u kompleksu Tunela spasa, na kojem će se predstavnici Zemaljskog muzeja upoznati sa sadržajem ovog spomeničkog kompleksa.

O važnosti uvezivanja ovih institucija govorila je i Ana Marić koja je kazala da je Memorijalni centar Sarajevo odabrao pravi put u razvoju muzejske djelatnosti

- Zemaljski muzej BiH je od svog osnivanja 1888. godine imao ulogu matične institucije za sve regionalne, zavičajne i lokalne muzeje. Nažalost, ta uloga danas nije pravno definirana, ali zahvaljujući bogatim kolekcijama, stručnjacima i iskustvu, otvoreni smo da pružimo podršku u svim segmentima muzejskog djelovanja - od muzeologije i konzervacije do obrade predmeta.

Potpisivanjem današnjeg memoranduma, uspostavljamo stručnu saradnju u okviru koje će kustosi i konzervatori Zemaljskog muzeja pružati pomoć Memorijalnom centru na metodološki ispravan način i savjetovati ih u svim budućim aktivnostima – riječi su Ane Marić.

Ovim činom Memorijalni centar Sarajevo i Zemaljski muzej BiH potvrđuju zajedničku posvećenost radu na očuvanju historijske istine, edukaciji budućih generacija i jačanju društvene svijesti o značaju kulturno-historijskog naslijeđa.

MEMORIJALNI CENTAR SARAJEVO ZEMALJSKI MUZEJ BIH POTPISAN MEMORANDUM

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!

Možda vas zanima i ...

loading ...