Dokumentarni film 'Partizanska nekropola' u Mostaru
25.09.2025 u 14:47
- Novosti
- 0
Dokumentarni film "Partizanska nekropola" škotskog reditelja Chrisa Leslija bit će prikazan u ponedjeljak, 29. septembra s početkom u 19 sati na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Mostaru.
Projekcija se održava u suradnji Narodnog pozorišta u Mostaru i Britanskog veleposlanstva u Sarajevu, saopšteno je iz NPM-u.
Nakon premijere na ovogodišnjem Sarajevo Film Festivalu, film "Partizanska nekropola" stiže i pred mostarsku publiku. Riječ je o priči o Partizanskom spomen-groblju u Mostaru, spomeniku posvećenom mladim partizanskim borcima koji su dali svoje živote u borbi protiv fašizma.
Kroz intervjue s arhitektima, povjesničarima, gradonačelnikom Mostara, predstavnicima Katoličke crkve i drugim ključnim sugovornicima, film ističe povijesni i kulturni značaj ovog mjesta.
U središtu dokumentarca nalaze se četiri obitelji koje se vraćaju na groblje u potrazi za kamenim cvijetom s imenom njihovih najmilijih.
“Bilo mi je važno prikazati ono što je izgubljeno – činjenicu da su to bili mladi ljudi čiji su životi prekinuti, i čiji su ‘cvjetovi’ sada uništeni”, rekao je reditelj Chris Leslie.
Nakon projekcije filma održat će se panel-diskusija na temu: „Memorijalizacija: zajednička prošlost, zajednička budućnost?“
Ulaz je besplatan, uz prethodnu obaveznu rezervaciju mjesta putem Eventbrite linka.
Podijelite ovaj sadržaj!
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.