logo

[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/ajduci2.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/dsc05137.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/dsc-0204-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2025\/04\/99-3.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0745-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/cvrsnica.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/100-5276.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2025\/04\/88-6.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4822-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4828-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/06\/emotions-3459666-960-720.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-8506-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-9021-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/nac-p-dur.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-5257.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/03\/vrhovi.jpg"}]
[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2025\/11\/showing-cart-trolley-shopping-online-sign-graphic.jpg","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2025\/11\/showing-cart-trolley-shopping-online-sign-graphic.jpg","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2025\/11\/source\/showing-cart-trolley-shopping-online-sign-graphic.jpg","caption":"","dimensions":{"width":1024,"height":768}}]

BiH i Hrvatska jačaju saradnju u zaštiti okoliša i upravljanju otpadom

13.11.2025 u 09:31

  • Novosti
  • 0

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder u srijedu je u Mostaru održala sastanak s direktorom Fonda za zaštitu životne sredine Republike Hrvatske (RH) Lukom Balenom, direktorom Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH Slađanom Bevandom, ministrom trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) Emilom Balavcem i direktoricom Fonda za zaštitu okoliša HNK-a Anom Buljubašić.

Sastanku je prisustvovala i gradonačelnica Čapljine Iva Raguž, a glavna tema razgovora bila je upravljanje otpadom, strateška opredjeljenja u ovoj oblasti, te prekogranični izazovi i prilike za unaprjeđenje stanja u okolišu, posebno na području doline Neretve, priopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

Ministrica Pozder sugovornike je upoznala s aktivnostima Federalnog ministarstva okoliša i turizma na izradi Federalnog plana upravljanja otpadom.

Prisutni su se složili da su potrebne sistemske mjere za jačanje infrastrukture, posebno unaprjeđenje kapaciteta javnih komunalnih poduzeća i povećanje stupnja reciklaže.

Nacrt Federalnog plana upravljanja otpadom u narednom mjesecu će biti prezentiran u pet regija širom Federacije BiH gdje će se o njegovom sadržaju i implementaciji razgovarati s resornim ministrima, gradonačelnicima i načelnicima.

"Procjenjuje se da je za sanaciju i modernizaciju sistema upravljanja otpadom u FBiH potrebno oko 400 miliona maraka u narednih pet do sedam godina. Ključni zadatak je paralelno ulagati u infrastrukturu i podizati svijest građana o važnosti pravilnog odlaganja i recikliranja otpada", kazala je Pozder.

Direktor Fonda za zaštitu životne sredine RH-a Luka Balen naglasio je da Hrvatska, iako ima veći pristup europskim fondovima za ovu oblast, i dalje dijeli slične izazove.

"Potrebno je dodatno raditi na podizanju svijesti građana i razvijati efikasne programe međugranične saradnje, a poseban potencijal za obje zemlje predstavljaju zaštićena područja", kazao je Balen.

Ministar Emil Balavac naglasio je da je u tijeku ažuriranje županijskog plana upravljanja otpadom, te da HNK na raspolaganju ima određena sredstva za informativne i edukativne kampanje.

Direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH Slađan Bevanda također je naglasio značaj pozitivnih kampanja koje ohrabruju građane i lokalne zajednice da aktivno sudjeluju u očuvanju okoliša.

Sudionici sastanka složili su se da su zajednički rad i razmjena iskustava ključni preduvjet pa će se s tim u vezi operativni razgovori već nastaviti sutra između predstavnika spomenutih institucija kako bi se pronašli najbolji modeli prekogranične saradnje za održivo upravljanje otpadom i poboljšanje kvaliteta života građana s obje strane granice.

FEDERALNO MINISTARSTVO OKOLIŠA I TURIZMA UPRAVLJANJE OTPADOM ZAŠTITA OKOLIŠA NASIHA POZDER

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!

Možda vas zanima i ...

loading ...