logo

[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/ajduci2.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/dsc05137.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/dsc-0204-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2025\/04\/99-3.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0745-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/cvrsnica.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/100-5276.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2025\/04\/88-6.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4822-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4828-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/06\/emotions-3459666-960-720.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-8506-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-9021-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/nac-p-dur.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-5257.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/03\/vrhovi.jpg"}]
[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2025\/08\/l-c2de2ff39df441e7ee64b8616470e913.jpg","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2025\/08\/l-c2de2ff39df441e7ee64b8616470e913.jpg","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2025\/08\/source\/l-c2de2ff39df441e7ee64b8616470e913.jpg","caption":"","dimensions":{"width":1024,"height":683}}]

Avantura film festival od 22. do 27. augusta u Bihaću

20.08.2025 u 14:55

  • Novosti
  • 0

7. AVANT & UNA Bihać Avantura Film Festival, jedinstveni filmski događaj koji spaja umjetnost, prirodu i društveni angažman biće održan od 22. do 27. avgusta u Bihaću. Tokom šest dana festivala publiku očekuje bogat program igranih i dokumentarnih filmova iz Bosne i Hercegovine, regije i svijeta, uz otvorene projekcije na atraktivnim lokacijama poput Kapetanove kule i naselja Žegar u Bihaću, tvrđave Ostrožac u Cazinu, te u Kulen Vakufu, Martin Brodu, na Midžića jezeru i izvoru Une, saopštili su organizatori.

-Od osnivanja festival nastoji da svim gostujućim produkcijama i autorima prezentuje areal Pounja sa znamenitim kulturno-historijskim mjestima kao potencijalni otvoreni filmski studio. I ove godine ćemo nastaviti s tom praksom, biti s prirodom i pokazati sve ono što je lijepo u arealu Pounja. Vjerujemo da će takvi inspirativni trenuci biti nešto što će zasigurno kod autora ostaviti traga, uz nadu da će se neki od njih vratiti na Unu i tu snimiti svoje uradke –  kaže direktor i osnivač AFF Mirsad Ćatić.

Festival će svečano biti otvoren 22. avgusta na Kapetanovoj kuli u Bihaću, premijerom dugometražnog igranog filma „Paviljon“ Dine Mustafića, a publika će imati priliku pogledati i naslove domaćih, regionalnih i međunarodnih autora poput „Mistični kanjon Rakitnice“ Rubine Smajić, „Feniks iz Gaze“ Yousefa Alheloua, „Hasanovi ratovi“ Roberta Bubala, „Južina“ Ante Marine, „Leptiri bez krila“ Anela Džankovića, „Zajedništvo“  Svjetlane Panić i Dragana Stanimirovića, „Djed Mraz u Bosni“ Emira Kapetanovića, „YU Everest 79“ Zehrudina Isakovića i mnoge druge.

AVANT & UNA je međunarodni takmičarski filmski festival sa sjedištem u Bihaću. Takmičarski program festivala obuhvata više kategorija, a najznačajnije priznanje je Grand Prix „Unska sirena“.

Festival je otvoren za sve društvene kategorije i tematski je podijeljen na dugometražne i kratkometražne igrane filmove, dokumentarne filmove, studentske filmove, dječje programe i drugo. Misija festivala je da Bihać pozicionira kao filmsku i avanturističku destinaciju i kao osjetljiv, human i ekološki osviješten grad, poznat po svojim globalno značajnim prirodnim ljepotama i potencijalu. Festival naglašava socijalnu osjetljivost, ekologiju i kreativnu saradnju između filmske i turističke industrije.

Poseban dio programa ove godine čini EU Youth Cinema: Green Deal, koji publici donosi inspirativne priče o klimatskim promjenama, održivosti i društvenim izazovima. Svaki naslov u ovom programu nosi snažnu poruku o važnosti zaštite naše planete i poticanju promjena, počevši od nas samih. U vremenu kada su klimatska pitanja i zaštita životne sredine jedan od najvećih izazova čovječanstva, EU Youth Cinema: Green Deal podsjeća da film može biti moćno sredstvo obrazovanja, inspiracije i pokretanja akcije.

Pored filmskog programa, festival nudi i bogat Industry segment kroz radionice, tribine, masterclassove i produkcijske panele, otvarajući prostor za razmjenu znanja između filmskih profesionalaca, studenata i publike. Ove godine akcenat je na temama menadžmenta u kulturnim industrijama, produkcijskog mapiranja lokacija, te ulozi umjetne inteligencije u savremenom filmu.

Festival će biti zatvoren 27. avgusta dodjelom nagrada i projekcijom filma „Hanka“ Slavka Vorkapića, čime će ovogodišnje izdanje biti zaokruženo u znaku slavljenja domaće i međunarodne kinematografije.

AVANUTURA FILM FESTIVAL

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!

Možda vas zanima i ...

loading ...