Amsterdam zabranio reklame za meso i fosilna goriva u javnom prostoru
04.05.2026 u 10:24
- Novosti
- 0
Amsterdam je postao prva svjetska prijestolnica koja je zabranila javno oglašavanje mesa i proizvoda povezanih s fosilnim gorivima. Od 1. maja reklame za hamburgere, automobile na benzin i avio‑letove uklonjene su s bilborda, tramvajskih stajališta i metro stanica.
Gradske vlasti navode da je cilj mjere usklađivanje javnog prostora s lokalnim ekološkim politikama, koje predviđaju da glavni grad Nizozemske postane ugljično neutralan do 2050. godine i da stanovnici prepolove potrošnju mesa, piše BBC.
Aktivisti ističu da zabrana šalje snažnu političku poruku, jer meso stavlja u isti okvir s letovima, krstarenjima i automobilima na fosilna goriva, kao klimatsko pitanje, a ne samo privatni prehrambeni izbor.
Udruženja mesne industrije i turističkih agencija kritizirala su potez, tvrdeći da je riječ o nepoželjnom utjecaju na potrošače i ograničavanju komercijalne slobode. S druge strane, zagovornici mjere smatraju da će ona pomoći lokalnim malim biznisima i dugoročno promijeniti društvene norme, slično kao što je zabrana reklama za duhan promijenila percepciju pušenja.
Amsterdam se pridružio nizozemskim gradovima Haarlemu, Utrechtu i Nijmegenu, koji su već uveli slične zabrane, dok globalno sve veći broj gradova, od Stockholma do Firence, ograničava oglašavanje fosilnih goriva.
Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.